Teraz jest 2 gru 2022, 14:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 17 lis 2017, 01:23 
Avatar użytkownika
Guild Master

Dołączył(a): 2 gru 2006, 19:06
Posty: 7564
Skąd: Wwa
Offline
Jeśli jesteś od niedawna w gildii, to zrozumiałe, że możesz się czuć nieco zagubiony. Zanim poznamy się lepiej grając ze sobą, poniżej parę przydatnych informacji.
Jeśli jeszcze nie jesteś w MC, ale rozważasz granie z nami, to poniższe informacje pomogą Ci wstępnie ocenić, czy nasza gildia to miejsce, w którym będziesz się czuł dobrze i może zostaniesz z nami na dłużej.
Jeśli szukasz konkretnych informacji, jak choćby namiary na discord - przewiń w dół do pogrubionego i powiększonego podtytułu, opuszczając kilka akapitów poniżej.

Maiori Cede to gildia istniejąca od września 2005 r. na serwerze Burning Legion EU ally i rajdująca od początku bez przerw (Update: od 28.09.2021 gramy na Silvermoon EU). Grają tu ludzie zarówno pamiętający vanilla-wow czy TBC, jak i nowi gracze. Mimo różnic wieku, doświadczeń w grze i nie tylko, łączy nas wiele rzeczy. Lubimy po prostu grać w wow, lubimy rajdować, szanujemy się nawzajem, jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali. Chcemy grać na wysokim poziomie, rajdując wspólnie mythic, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z naszych ograniczeń, głównie tych wynikających z obowiązków w rl.

Obecnie nie próbujemy nawet ścigać się z najlepszymi na serwerze. Nie mamy już takich możliwości - być może brakuje trochę umiejętności, na pewno brakuje czasu, a także chęci - te dwa ostatnie czynniki wynikają wprost z tego, że mamy już inne priorytety jako gildia i każdy oddzielnie. Kiedyś grało u nas więcej ambitnych no-lajfów, teraz jednak są oni nieliczni, więc naturalne, że profil gildii kształtują stanowiący zdecydowaną większość dojrzali ludzi z obowiązkami w rl (rodzina - nierzadko dzieci, praca, nauka). Na WoW nie zostaje wiele czasu i sił, więc gdy już wspólnie rajdujemy, niekoniecznie chcemy to robić wyczynowo, jak kiedyś bywało.

Nie każdemu będzie się grało u nas komfortowo. Kluczowe są cierpliwość i wyrozumiałość. Jeśli więc jesteś dobrym graczem, ale przy tym masz wysokie oczekiwania wobec innych i niski próg bólu ;) to poszukaj raczej gdzie indziej.

Część naszej historii zapisała się na forum, w setkach tematów, tysiącach postów. Jeśli masz czas i ochotę, możesz sobie z ciekawości przeglądać praktycznie całe archiwum, pomagając sobie wyszukiwarką. Obecne forum funkcjonuje od końca 2006 r., starsze posty nie są już dostępne, ale to i tak dość materiału dla archeologów i socjologów ;)

Discord, komunikacja głosowa.
Obecnie korzystamy z Discorda, a TS traktujemy jako rezerwowy.
DISCORD MC
A w razie potrzeby gildiowy TS.

Dane kontaktowe.
Mamy na forum listę kontaktową z numerami telefonów do wielu osób.
viewtopic.php?f=5&t=2437
Możesz tam zostawić i swój, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe, podobnie z battletag.
Ważne, żebyś zanotował sobie numery telefonów do osób prowadzących rajdy i w razie potrzeby informował smsem, jeśli coś Ci wypadnie i spóźnisz się albo nie pojawisz w ogóle.
Podobnie w przypadku braku netu, prądu czy innej awaryjnej sytuacji w trakcie rajdu – krótki sms od razu wyjaśni sytuację pozostałym osobom czekającym na Ciebie.

Dłuższe przerwy w grze.

Różnie bywa – wypadki losowe, natłok obowiązków w rl, praca, sesja, matura, chwilowe wypalenie się i brak ochoty do gry, cokolwiek.
Premiujemy aktywność, ale nie piętnujemy za jej brak, jeśli uprzedzacie o takich planowanych przerwach.
Najlepiej zrobić to w dedykowanym do tego miejscu, czyli tu: viewtopic.php?f=5&t=53
Ewentualnie dajcie znać komuś z grupy gm/oficer.
Podstawa to dobra komunikacja i uczciwe stawianie sprawy, bez ściemniania.

Przygotowanie do rajdów.
Korzystamy z ogólnodostępnych taktyk, takich jak wowhead, icy-veins, fatboss, poradniki Limit itp. na yt
Jeśli wolisz po polsku, to zwykle zamieszczamy streszczenia na forum w dziale Poradniki.
Tam też czasem dyskutujemy odnośnie adaptacji taktyki do naszej specyfiki. Przeglądajmy tematy z forów jak np. mmochampion, gdzie inni podpowiadają, jak sobie życie ułatwić na jakimś bossie. Jeśli znajdziecie gdzieś tego typu tips&tricks, to wrzucajcie na forum do taktyk, to samo z własnymi uwagami i pomysłami.
A jeśli masz wątpliwości, nie wiesz czegoś – nie bój się przyznać i zapytać. Najlepiej przed rajdem, kogokolwiek lub ogólnie, a najpóźniej przed pullem.

Upewnij się, że masz wszystkie enchanty, gemy, odpowiedni build.
Flaski i runki na bossów mamy co prawda gildiowe, ale na wszelki wypadek trzymaj w plecaku co najmniej jeden flask i hp potki (na wypadek braku locka i hs’ów). Jedzenie buffujące we własnym zakresie, chociaż czasem jest stolik. Jeśli chwilowo nie stać Cię na najlepsze możliwe buffy, to zadbaj chociaż o tańsze odpowiedniki, tymczasowo.

Wymagane addony.
Exorsus Raid Tools
WeakAuras2
DBM / BigWigs
Zalecane:
GTFO
Personal Loot Helper

Zapisy na rajdy, spóźnienia i planowane nieobecności.
Używamy kalendarza w grze, ale można równolegle lub zamiast tego zapisać się po staremu, czyli w rp: raidplanner/index.php/Calendar
Raidplanner ma tę przewagę nad calendar ingame, że można dodawać notki.

Zapisujcie się proszę zawsze, niezależnie od tego, czy się na rajd wybieracie, czy nie - po prostu ustawcie odpowiedni status. Dla przejrzystości i z szacunku dla czasu nas wszystkich.
Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz mógł grać do końca albo się spóźnisz – uprzedź o tym. Awaria netu, kompa, cokolwiek - daj nam znać, czekającym na Ciebie.
Notka w rp na www, btag, sms, forum, discord - kanałów komunikacji jest dużo. To, jak z nich korzystacie, świadczy o Was i Waszym podejściu do reszty grupy.
Zrozumiałe, że czasem i to niemożliwe, albo nagłe sprawy w rl są na tyle ważne, że się nie da i już (jak choćby zaspanie na rajd :D).

Zbiórka na rajd zaczyna się zwykle ok. 19:45. Rajdy trwają od 20:00 do 23:00. Czasem nieco krócej, bardzo rzadko dłużej. Zależy od sytuacji, chęci, możliwości.
Rajdujemy w środy, czwartki i poniedziałki, czasem dodatkowo w niedzielę, w zależności od chęci.

Skład rajdu, rezerwa, rotacja.
Skład rajdu najczęściej ustalamy już po trashu, tuż przed pullem bossa, ale potem dość często są zmiany - czasem wymuszone przez potrzeby rajdu, a częściej przez różne sytuacje w rl. Czasem po prostu ustępujemy sobie miejsca, dogadujemy się co do zmian, więc w żadnym razie nie zrażajcie się tym, że skład pełny i dlatego nie piszecie o inv ... Także wtedy, gdy jesteście spóźnieni - po prostu zgłoście gotowość do rajdu, czy to przez autoinv, czy info na whisp.
Pozostając w rezerwie nie musicie siedzieć w rajdzie, jeśli jednak chcecie być brani pod uwagę przy ustalaniu składu na dalszą część rajdu, to starajcie się być dostępni - na alcie, na btagu, ostatecznie discord, ale dobrze jest śledzić chat gildiowy, na którym też pytamy o chętnych.
Jeśli w którymś momencie planujecie zniknąć już na resztę rajdu, też dajcie znać.

Prowadzenie rajdów.
Zwykle zajmują się tym wyznaczone osoby, z odpowiednią rangą (Raid Leader), ale nie tylko oni. Starają się pomagać oficerowie/gm, a czasem prosimy o pomoc kogoś spoza tej grupy.
Żeby usprawnić nasze rajdowanie i jednocześnie odciążyć trochę tych wyznaczonych nieszczęśników, zachęcamy do tego, żeby pomagał w tym każdy, kto czuje się na siłach - choćby dorywczo, w danym dniu, a najlepiej jak najczęściej. Rozpisywanie cdków, podział grup, sugestie co do składu, taktyki, itp. itd. ale też krótkie komendy i podpowiedzi w trakcie walk, jeśli nikt z „funkcyjnych” akurat tego nie robi. We wszystkim tym możecie się udzielać i nadmiar chętnych ani zbyt duże zamieszanie z tego powodu raczej nam nie zaszkodzi ;)

Okres próbny.
Trial trwa u nas bardzo różnie, teoretycznie ok. 2-3 tyg w przypadku graczy zaangażowanych nie tylko w rajdowanie, ale ogólnie w życie gildii (granie poza rajdami, discord/ts, forum). Czasem z tym promote zamulamy, więc jeśli ktoś się poczuje, że już zasłużył, a my nadal go testujemy, to zwróćcie uwagę slackerom z oficerki/gm ;) Czasem trwa to dłużej z założenia - gdy gracie w kratkę lub jesteście mało przekonujący. Generalnie nie ma się co zbytnio tymi rangami przejmować.
Bardzo rzadko kogoś na tym okresie próbnym odrzucamy, a raczej przedłużamy próbę nawet do kilku miesięcy, jeśli jest nadzieja, że z delikwenta coś będzie w przyszłości. Nawet, jeśli odporny na testowanie, gra rzadko czy nawet wcale przez wiele tygodni. Jesteśmy cierpliwi.

Alty, rerolle.
W gildii można mieć dowolną ilość altów już od pierwszego dnia po dołączeniu do MC.
viewtopic.php?f=6&t=1835
Częste rerolle nie są mile widziane, ale jeśli już się przymierzacie do takiego, to uprzedźcie wcześniej (a najlepiej dużo wcześniej) kogoś z grupy gm/oficer.

Kultura, wzajemny szacunek.

Różnie z tym u nas bywało jeszcze niedawno, ale wracamy do korzeni i tradycji 8)
Progres, skill, rajdowanie na wysokim poziomie – wszystko to jest fajne, ale nie za wszelką cenę.
Staramy się, żeby nasze rajdowanie przebiegało w miłej atmosferze. Nie chcemy tu ludzi toksycznych, zbyt egoistycznych, obrażających innych, bez względu na umiejętności.
Większość z nas loguje się i spędza ze sobą tyle godzin, bo chce mieć z tej zabawy satysfakcję i miło spędzić czas, nawet jeśli jest to wypoczynek dość aktywny, a czasem bywa stresujący z samej natury rajdów. Nie dokładajmy więc sobie dodatkowych obciążeń i presji.
Nie chcemy zbytnio Was ograniczać i psuć zabawy w grze, w końcu to nie korpo, nie praca po pracy.
Ale z drugiej strony nie zapominajcie, że „wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”.

Co do przeklinania na discordzie.
OK, nie jesteśmy szkółką niedzielną. Wiadomo, prawie każdemu zdarzy się czasem zakląć pod nosem albo trochę głośniej.
Kontrolujmy się jednak trochę i miejmy świadomość, że każdy z nas ma różną tolerancję. Miejcie też na uwadze, że niektórzy grywają ze swoimi dziećmi, rodzinami, znajomymi.
Szczególna prośba o ograniczenie wulgaryzmów do minimum w czasie rajdów. Zrozumiałe, że emocje, nerwy i czasami człowiek musi, inaczej się udusi.
Poza rajdami nikt wam raczej na to uwagi nie zwróci, co najwyżej zmieni kanał na inny.

Pożegnania, oby jak najrzadziej.
Cóż, kiedyś wszystko było inne ;) Mniejsza rotacja w składzie gildii, więcej zażyłości, lojalności, cierpliwości, zrozumienia.
W każdym razie miejcie proszę na uwadze to: viewtopic.php?f=6&t=5264

I na koniec parę ważnych lub ciekawych tematów, do których nie było jeszcze linków powyżej:
viewtopic.php?f=5&t=5463
viewtopic.php?f=6&t=5264
(...)


Góra
 Zobacz profil  
 
Mężczyzna
PostNapisane: 10 lut 2020, 11:48 
Avatar użytkownika
Guild Master

Dołączył(a): 2 gru 2006, 19:06
Posty: 7564
Skąd: Wwa
Offline
Up


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group